Jak bezpiecznie przygotować ciecz roboczą do opryskiwacza?

Ryzyko narażenia na zatrucie jest w trakcie przygotowywania cieczy roboczej największe, ponieważ w tym czasie mamy do czynienia ze stężoną substancją. Dlatego bardzo ważne jest, żeby podczas mieszania środków ochrony roślin i napełniania opryskiwacza wszystko odbywało się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

rozwadniacz

Instrukcje dotyczące bezpiecznego przygotowania cieczy roboczej w opryskiwaczu

  1. Opryskiwacz na którym pracujemy powinien mieć przeprowadzaną aktualną atestację. Wszelkie przecieki na układzie cieczowym maszyny, powinny być zlikwidowane. Należy zadbać o to aby urządzenie było sprawne, a dysze wyczyszczone. Zanieczyszczone rozpylacze pogorszą jakość wykonanego zabiegu i mogą powodować błędy w ilości wypryskanej dawki.
  1. Pierwszą czynnością przed jakimkolwiek działaniem związanym z aplikacją substancji, powinno być przeczytanie instrukcji obsługi i karty charakterystyki substancji niebezpiecznej, która jest dostarczona razem z opakowaniem preparatu. Na ulotce podane są dane na temat zagrożenia zdrowie i informacje dotyczące prawidłowego dawkowania.
  1. Przed przystąpieniem do pracy warto mieć pod ręką apteczkę i wodę do ewentualnego przemycia twarzy i rąk. W trakcie przygotowywania cieczy i napełniania nią zbiornika najbardziej narażone są dłonie, przedramiona oraz twarz.
  1. Zanim rozpoczniemy przygotowanie cieczy roboczej, należy obliczyć prawidłową dawkę jaką chcemy zastosować na naszej plantacji. Zakup ilości preparatu najlepiej tak planować, aby w opakowaniu pozostawało jak najmniej resztek (najlepiej wcale). Do łatwiejszego określenia potrzebnej ilości cieczy, warto użyć specjalnego naczynia pomiarowego.
  1. Wszelkie działania związane z mieszaniem cieczy należy wykonywać w odzieży ochronnej. W trakcie odmierzania i odważania środka ochrony roślin należy unikać bezpośredniego kontaktu z preparatem.
  1. Odpowiednie przygotowanie preparatu wymaga dużej uwagi i czasu. Niestaranne przygotowanie mieszaniny może doprowadzić do rozlania się cieczy, co
    z kolei może spowodować kontakt środka ze skórą lub jego wdychanie, przez co narażamy swoje zdrowie, a dodatkowo zanieczyszczamy środowisko i tracimy pieniądze.
  1. Najpierw zalej zbiornik opryskiwacza odpowiednią ilością wody. Potem dolewaj preparat do zbiornika. W nowoczesnych opryskiwaczach, możemy to zrobić przez boczny rozwadniacz, który zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo i komfort mieszania środków ochrony roślin.
  1. Opakowania po preparacie należy przepłukać trzykrotnie. Dobrze wypłukane opakowanie nie zawiera resztek, które mogą być przyczyną zatrucia dla innych i skażeniem środowiska. Niedbale umyte opakowanie może zawierać nawet do 5% preparatu.

Przygotował: Krzysztof Meusz

LINIA FARMERSKA DO PRZECHOWYWANIA ZIARNA Z FIRMY UNIA ARAJ

Silosy marki Unia

Od sierpnia 2019 r. fabryka silosów i suszarń w Kątach Wrocławskich produkująca je od momentu powstania dla firmy Araj, ma nowego właściciela. To marka Unia, która dzięki tej inwestycji ma teraz bogatą ofertę w zakresie technologii przechowywania ziarna - dla rolników i wielkich firm branży ziarnowo-paszowej.

Silosy Unia

Spośród naszych czterech fabryk, znajdująca się w Kątach Wrocławskich jest jedyną nie związaną bezpośrednio z ziemią. Nie produkujemy w niej bowiem sprzętu do prac polowych, ale systemy pozwalające przechowywać zebrane ziarno. To bardzo ważne dla rolników, bo moment  sprzedaży decyduje o cenie. Wszyscy klienci marki Unia zamawiający, zarówno jeden silos, jak i duże instalacje suszarniczo-magazynowe, mogą liczyć na produkty z najwyższej półki jakościowej i profesjonalne doradztwo w zakresie ich doboru oraz możliwości rozbudowy

Blacha falista z powłoką Galfan

Marka Unia produkuje silosy przemysłowe z blachy płaskiej lub falistej, zależnie od preferencji klienta. W pierwszym przypadku blacha musi być grubsza, bo przenosi obciążenia pionowe i poziome. Natomiast w drugim obciążenia pionowe redukowane są przez dodatkowe wzmocnienia konstrukcji ścian. Ponadto dzięki zastosowaniu walcowania, które wzmacnia i uodparnia blachę na wgniecenia, może być znacznie cieńsza niż w silosach z blachy płaskiej. Z tego tytułu nabywca dostrzeże różnicę w portfelu - silos z blachy falistej jest o blisko 25% tańszy.  Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest odbijanie przez walcowaną blachę sporej części promieni słonecznych, co zmniejsza jej nagrzewanie się i w efekcie wydłuża „kondycję” przechowywanego ziarna.

Wyprzedzamy konkurencję w zakresie jakości naszych silosów. Jako jedyni spośród firm oferujących ich wersje tzw. farmerskie, stosujemy wzmocnienia pionowe ścian i uszczelnienia butylowe w miejscach styku skręcanych płatów blach. Ponadto dachy naszych silosów farmerskich pokryte są dodatkowo powłoką poliestrową, co jeszcze bardziej wydłuża ich żywotność. To dodatkowe zabezpieczenie poza podstawowym wszystkich blach w postaci pokrycia ich powłoką Galfan. Ten stop cynku i aluminium, który chroni stal w każdych warunkach lepiej niż standardowa powłoka cynkowa. Planujemy również wprowadzić jeszcze lepsze zabezpieczenie antykorozyjne naszych wyrobów w postaci powłoki Magnelis. Materiał ten posiada możliwość samoregeneracji, co jest istotne w kwestii zabezpieczenia przed korozją krawędzi powstałych po wykonaniu cięć i otworów konstrukcyjnych.

farma premium f

Silosy Farma i Farma Premium

W ofercie marki Unia dostępne są silosy płaskodenne Farma o pojemnościach: 51 / 80 / 94 / 146 / 198 / 250 t (dla suchej pszenicy o gęstości 780 kg/m3). Przykładowo silos 94-tonowy (Farma 100) ma w podstawie średnicę 6,11 m i wysokość całkowitą 6,37 m. Istnieje również możliwość łączenia silosów w zestawy po kilka obok siebie: Farma 200, Farma 400, Farma 800, Farma 1000.

Do częstego zasypu i opróżniania ziarna marka Unia proponuje silosy lejowe Farma Premium. Mogą one pełnić rolę magazynów operacyjnych, bo można je łatwo opróżniać poprzez wysyp grawitacyjny. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać je do długoterminowego magazynowania ziarna. Jak podkreśla producent, silos lejowy łatwo utrzymać w czystości, bo po grawitacyjnym wyładunku przez lej zsypowy, nie pozostaje w nim ziarno a nawet kurz i pył. Unia oferuje silosy Farma Premium o pojemnościach: 35 / 45 / 55 / 68 / 97 / 130 i 182 t (dla suchej pszenicy o gęstości 780 kg/m3). Przykładowo silos 97-tonowy ma w podstawie średnicę 4,58 m i wysokość całkowitą 11,21 m. Istnieje również możliwość łączenia silosów w zestawy po kilka obok siebie: np. Farma 260 Premium, Farma 400, Farma 1000 itp.

Silosy Farma i Farma Premium można napełniać ziarnem na kilka sposobów przenośnikami: ślimakowym, pneumatycznym lub kubełkowym. Planując zakup silosów warto rozważyć doposażenie ich w system kondycjonowania ziarna, który umożliwia aktywny przepływ powietrza przez składowane ziarno. Składa się on z podłogi kanałowej, do której dmuchawa może tłoczyć powietrze. Ważnym elementem wyposażenia silosów jest głowica wyciągowa Turbowent. Dzięki niej składowane ziarno jest zabezpieczone przed gromadzeniem się wilgoci pod dachem silosu.

Montaż we własnym zakresie

Przed postawieniem silosu Farma należy otrzymać na niego pozwolenie na budowę i wykonać  fundament według otrzymanych wytycznych. Natomiast sam montaż można wykonać samodzielnie zgodnie z dostarczoną instrukcją. Istnieje również możliwość odpłatnego montażu. Biorąc na swoje barki samodzielny montaż silosu (w praktyce potrzebne są 3-4 osoby) można więc pewną kwotę oszczędzić. ‒ Pracownicy naszej fabrycznej ekipy montażowej są profesjonalnie wyszkoleni, ubrani od butów po kask i mają pozwolenia na pracę na wysokościach. Zapewniamy im nocleg i wyżywienie i poza ustaloną ceną montażu rolnik nie jest w żaden sposób dodatkowo obciążany.  Unia podkreśla, że silosy płaskodenne Farma i Farma Premium są dostępne "od ręki", a klient otrzymuje je w częściach na paletach.

Zachęcamy rolników, aby planując zakup silosów brali pod uwagę produkty z logo Unia. Nasza oferta w tym zakresie została zbudowana na fundamentach firmy Araj, którą nabyliśmy w 2019 r. To marka, która zdobyła renomę realizując duże instalacje suszarniczo-magazynowe. Teraz jakość ta dostępna jest dla każdego rolnika w postaci silosów linii farmerskiej Unia Farma i Farma Premium.

FENIX G - Grass seeder

FENIX G 1

FENIX G - Grass seeder

Grassland degradation can result from many factors. Most often it is caused by unfavourable site or weather conditions or inadequate use. Mild winters create excellent conditions for pests. The degradation effect, which contributes to a significant reduction in the share of valuable species of grass and/or papilionaceous plants affects the quantity and quality of the obtained feed, and that is why it often seems necessary to replenish the plant species growing in a meadow or pasture.

FENIX G 2

Meadow renovation is meant to increase the share of valuable fodder crops. Reseeding is justified when the share of valuable plant species is low and low feed value plant species prevail. The procedure is recommended when the sod was damaged following poor overwintering as a result of intensive feeding of pests or long lasting water accumulation, and also when we want to improve the effectiveness of meadows by introducing valuable grass species in their environment.

FENIX G 3

HOW TO RESEED?

Into old sod

Before grassland renovation, diagnose the condition of the green growth and then select the right reseeding method. Old green growth in grassland eligible for direct reseeding should be mown to the height of 2-3 cm, the soilage shall be raked and removed. Reseeding directly into old sod is less time- and energy-consuming, more economical and seed saving.

It is recommended to use species and varieties suitable for local site conditions to renew degraded grassland. In order to facilitate the selection, it is recommended to use grass and papilionaceous plants mixtures for meadows and pastures suitable for mineral and organic soils with different moisture content levels.

Into the sod after weeding
This direct reseeding method is used when in the green growth of moderately weed-grown grassland there are numerous (30–50%) herbs and meadow and pasture weeds (common dandelion, creeping buttercup and meadow buttercup, yarrow, common sorrel, curly dock and broad-leaved dock, chickweed, sand-rock cress, common nettle, creeping thistle, soft rush and compact rush) and the share of valuable high or low grasses exceeds 10% of the green growth, and papilionaceous plants are missing in the green growth.

FENIX G 4

WHAT TO RESEED WITH?

UNIA recommends - FENIX G seed drill

'-Modern and compact design of the pneumatic seed drill for grass reseeding has 32 single-disc coulters    spanned every 90 mm.
-The suspended (mounted) version guarantees high steerability of the seed drill.
-A large seed hopper (1000 l volume) is equipped with a universal FX metering unit offering quick calibration and high accuracy of seeding.
-Mechanical (from the ground-following wheel) or electric drive (optionally)
- The fan is driven by a hydraulic motor fed from the hydraulic system of the tractor.
-405x6 mm disc coulters with 90 kG pressure ensure perfect contact of the seeds with the soil
-Maintenance-free sealed bearings guarantee a long period of operation
-Rubber shock absorbers protect the coulters from mechanical damage
-Folded rear loading step with a security hand-rail
-LED road lights
- 450/500 prismatic roller guarantees: proper ground-following and compacting, no material sticks to the roller

FENIX G aparat wysiewający

FX PRECISE METERING UNIT
Modern, universal FX metering unit guarantees a repeatable metering dose ranging from 1.8 to 400 kg/ha. The metering unit is suitable for fine and coarse grains, with no need to replace the metering rollers. Easy adjustment and accurate setting ensure seamless seed dosing. The metering unit is featured with a quick system removing seed residues.

FENIX G redlica

Robust boron steel coulters
A simple 405x6 mm disc, made of hardened boron steel, cuts the grass under 90 kG pressure, leaving room for the cultivator point which introduces the seeds to the desired depth. The discs are fixed to individual holders and secured with rubber shock absorbers. The distance between the first and the second coulters row is 60 cm. Maintenance-free conical bearings ensure long-lasting and failure-free operation.

FENIX G obciążniki

ADDITIONAL WEIGHTS
In the case of severely adverse humidity conditions, greater loading of the seed drill with extra weights is recommended. FENIX G can be provided with 300 kg of additional load (2 x 150 kg)

FENIX G wał pryzmatyczny

450/500 PRISMATIC ROLLER
FENIX G is equipped with a specialised prismatic roller. The roller consists of cast iron rings with two diameters. The smaller ring (450 mm diameter) adheres tightly to the roller axis, while the bigger ring (500 mm) moves on the inner side of the smaller ring, ensuring very good cleaning of the outer surface. Owing to such design, the material does not stick to the roller, even if the ground is wet, ensuring very good ground following. The cast iron rings crush lumpy material very well and close the furrows made by the coulters.

FENIX G 7

TECHNICAL SPECIFICATIONS FENIX G 1000/3
Working width [M] 3
Hopper capacity [dm3] 1000
Coulter type Single-disc 405 mm
Number of coulters [pcs] 32
Coulter pressure 90 kG/coulter
Standard load 420 kg
Additional load 300 kg
Type of roller Prismatic 450/500 mm
Weight [kg] (standard load) 2950
Power consumption [HP] 140
Fan drive Hydraulic from the tractor

DJI 0529

S.J.

Find a dealer

Find dealer:

>City W promieniu:

Order Portal

Sklep Unii